Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmums (DDzKSU) aicina dzīvokļu īpašniekus aktīvi iesaistīties savas dzīvojamās mājas pārvaldīšanā un apsaimniekošanā, izprotot pilnvaroto personu vai iniciatīvo grupu nozīmīgumu šajā procesā. Dzīvokļu īpašnieku kopība ir atbildīga par daudzdzīvokļu ēkas uzturēšanu, un tās pieņemtajiem lēmumiem ir būtiska ietekme uz dzīvojamās vides kvalitāti un apsaimniekošanas izdevumiem.
Viens no veidiem, kā veicināt efektīvu pārvaldību, ir pilnvarotās personas vai izveidotas iniciatīvās grupas nozīmēšana. Šādas pārstāvības gadījumā viens no dzīvokļu īpašniekiem vai cita pilnvarota persona var pārstāvēt visu īpašnieku intereses, nodrošinot veiksmīgāku lēmumu pieņemšanu. Kā liecina pieredze, tipiska problēma daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanā ir lēmumu pieņemšanas kvoruma nodrošināšana, kas var apgrūtināt dzīvojamās mājas uzturēšanas un attīstības plānošanu.
No 2023. gada 1. marta Latvijā ir ieviesta Būvniecības informācijas sistēma (BIS), kas ļauj dzīvokļu īpašniekiem elektroniski pieņemt lēmumus un sasaukt kopsapulces. Līdz šim BIS sistēmā ir veiksmīgi noslēgtas aptuveni 650 aptaujas un 188 kopsapulces. Šī platforma sniedz jaunas iespējas uzlabot lēmumu pieņemšanas efektivitāti, tomēr ir svarīgi, lai īpašnieki būtu informēti par aptauju un kopsapulču procesu un aktīvi piedalītos tajos.
No šī gada 1. novembra stāsies spēkā grozījumi Dzīvokļa īpašuma likumā, kas ļaus mājas īpašnieku mazākumam lemt par ēkas uzturēšanu un atjaunošanu, ja sākotnēji sasauktā kopsapulce nav lemttiesīga kvoruma trūkuma dēļ. Atkārtotu sapulci varēs sasaukt mēneša laikā pēc pirmās kopsapulces, un tā būs lemttiesīga, ja tajā piedalīsies vairāk nekā viena trešdaļa no visiem dzīvokļu īpašniekiem. Šādi risinājumi veicina iedzīvotāju aktīvāku iesaistīšanos un paātrina lēmumu pieņemšanu par svarīgām mājas apsaimniekošanas lietām.
Pilnvarotās personas loma un pienākumi
Pilnvarotā persona (mājas vecākais) var tikt pilnvarota ar noteiktām tiesībām, piemēram, saņemt informāciju par ūdens skaitītāju rādījumiem, regulēt siltummezgla temperatūru, izpildīt darbus no uzkrājuma fonda bez papildu saskaņošanas līdz noteiktai summai gadā un pieņemt lēmumus par koku nozāģēšanu bez sapulces sasaukšanas.
Iniciatīvās grupas izveides ieguvumi
Izveidojot iedzīvotāju iniciatīvo grupu, mājas īpašnieki var aktīvāk iesaistīties apsaimniekošanas jautājumu risināšanā un veicināt savstarpējo komunikāciju, uzlabojot dzīvojamo vidi. Iniciatīvā grupa var darboties kopā ar pilnvaroto personu, lai sagatavotu aptaujas, sasauktu sapulces un piedalītos lēmumu pieņemšanā.
Kā iecelt mājas vecāko vai izveidot iniciatīvo grupu?
Lai ieceltu mājas vecāko (pilnvarotu personu), dzīvokļu īpašniekiem ir jāorganizē sapulce, kurā piedalās vairāk nekā 50% no īpašniekiem, un jāpieņem lēmums par pilnvarošanu pārstāvēt mājas intereses. DDzKSU var palīdzēt šajā procesā, sniedzot konsultācijas, palīdzot izsūtīt paziņojumus par sapulci. Izveidojot iniciatīvo grupu, dzīvokļu īpašnieki var regulāri sanākt kopā, lai kopīgi risinātu apsaimniekošanas jautājumus un veicinātu iedzīvotāju līdzdalību mājas pārvaldīšanā.
DDzKSU palīdzība sapulces sasaukšanai
Ja iedzīvotāji vēlas sasaukt sapulci, viņiem jāvēršas pie sava namu apsaimniekošanas iecirkņa, kur speciālisti palīdzēs organizēt sapulci, sniegs nepieciešamās konsultācijas un palīdzēs ar sapulces norises vadlīnijām, lai nodrošinātu, ka visi nepieciešamie jautājumi tiek apspriesti un lēmumi ir juridiski pareizi noformēti.
Lai nodrošinātu daudzdzīvokļu māju kvalitatīvu un ilgtspējīgu apsaimniekošanu, DDzKSU aicina dzīvokļu īpašniekus izmantot BIS sistēmu un apsvērt iespēju iecelt pilnvarotās personas vai iniciatīvās grupas, kas palīdzētu pārvaldīt īpašumu un organizēt aptaujas vai kopsapulces.
Kopsapulces protokols- mājas pilnvarotās personas pilnvaras noteikšanai: https://ej.uz/gmfg