2024. gada 21. decembrī spēkā stājušies Ministru kabineta noteikumi Nr.880, kas paver jaunas iespējas māju renovācijai ar 40–50% kapitāla (aizdevuma pamatsummas) atlaidi. Šie noteikumi izstrādāti, lai paātrinātu siltināšanas projektus un atvieglotu renovācijas procesu māju īpašniekiem, tādējādi stiprinot energoefektivitāti un samazinot emisijas.
Galvenie jaunumi un atbalsta nosacījumi:
Kapitāla atlaides palielināšana līdz 50%:
o Ja projektā tiek izmantoti rūpnieciski ražoti koka konstrukciju siltināšanas paneļi;
o Kvartāla pieejas gadījumā, kad projektā pieteiktas vismaz trīs daudzdzīvokļu mājas.
Īpašais atbalsts paredzēts Latgales reģionam. Projektos, kas veicina 10–29% energoefektivitātes ietaupījumu, varēs saņemt kapitāla atlaidi līdz 40% apmērā.
Turpmāk projekta pieteikšanai pietiks ar vienkāršotu ēkas energosertifikātu, kas tiek sagatavots, pamatojoties uz ēkas izmērītās energoefektivitātes novērtējumu. Tas ievērojami samazina gan izmaksas, gan sertifikāta sagatavošanas laiku.
Akciju sabiedrība "Altum" programmu plāno uzsākt 2025. gada martā. Tā ilgs līdz 2029. gadam, nodrošinot finansiālu atbalstu daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem.
Jaunie MK noteikumi paver iespēju daudzdzīvokļu māju īpašniekiem saņemt kapitāla atlaidi, ja projektā tiek panākts vismaz 30% enerģijas patēriņa ietaupījums. Latgales reģionā šis slieksnis ir pazemināts līdz 10%, lai veicinātu lielāku iesaisti energoefektivitātes projektos. Papildu ieguvumus sniedz kvartāla pieeja, – ja renovācijas projektā sadarbojas vairākas mājas, tiek nodrošināta iespēja saņemt maksimālo kapitāla atlaidi, vienlaikus samazinot kopējās izmaksas un paātrinot renovācijas tempus. Latgalē, kur līdz šim renovācijas projektu skaits bijis ievērojami mazāks, noteikumi paredz pastiprinātu finansiālu atbalstu un iespēju veikt atsevišķus energopasākumus, piemēram, veikt tikai logu nomaiņu, bēniņu vai pagraba renovāciju.
Lai saņemtu “Altum” atbalstu, nepieciešams dzīvokļu īpašnieku lēmums. Iepriekš Dzīvokļa īpašuma likums noteica, ka kopsapulce var pieņemt lēmumus, tostarp par ēkas energoefektivitātes uzlabošanu, ja tajā piedalās īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no visiem dzīvokļiem. Saskaņā ar likuma grozījumiem, kas stājās spēkā 2024. gada 1. novembrī, ja kopsapulce nav lemttiesīga (dzīvokļu īpašnieki nepārstāv vairāk nekā pusi no visiem dzīvokļu īpašumiem), to varēs sasaukt atkārtoti. Ja kopsapulci ar to pašu darba kārtību atkārtoti sasauks mēneša laikā, tā būs lemttiesīga, ja dalībnieku reģistrācijas sarakstā reģistrētie dzīvokļu īpašnieki pārstāvēs vairāk nekā vienu trešdaļu no visiem dzīvokļu īpašumiem. Līdzīgs risinājums noteikts arī aptaujās.
Lai pieņemtu lēmumu atkārtotajā kopsapulcē un aptaujā, nepieciešams, lai “par” nobalsotu vairāk nekā puse no atkārtotajā kopsapulcē vai aptaujā pārstāvēto dzīvokļu īpašumu īpašniekiem.