Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmums (DDZKSU) vēlas vērst uzmanību uz bieži sastopamu problēmu – pelējuma rašanās uz sienām dzīvokļos, kas ne tikai pasliktina telpu estētisko izskatu, bet arī negatīvi ietekmē veselību un konstrukciju ilgtspēju.
Pelējums sāk veidoties vietās, kurās mitrums veicina tā sporu attīstību, bet mitrums –, iekštelpu gaisam pilnībā kondensējoties uz vēsākām ēkas konstrukcijas virsmām, logiem vai caurulēm. DDZKSU aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību galvenajiem faktoriem, kas veicina pelējuma veidošanos, un rīkoties, lai uzlabotu dzīves apstākļus.
Galvenie faktori, kas veicina pelējuma rašanos:
Paaugstināts mitruma līmenis. Neefektīva ventilācija (aizvērtas/aizbāztas ventilācijas lūkas) un nepietiekama gaisa apmaiņa rada kondensātu uz sienām.
Nepietiekama apkure, kas var rasties, ja iedzīvotāji siltumapgādes mezglā uzstāda temperatūru, kas ir zemāka par normatīvajām prasībām. Tā rezultātā telpas netiek pietiekami apsildītas, veidojas temperatūras svārstības, kas veicina mitruma kondensāciju un var radīt labvēlīgus apstākļus pelējuma attīstībai.
Mēbeļu izvietojums tieši pie sienas, kas traucē gaisa cirkulācijai.
Termiskie tilti vai nepietiekama ēkas siltināšana, īpaši vecākajās ēkās, kas būvētas padomju laikā, ārējās sienas var būt nepietiekami izolētas, kas veicina mitruma iekļūšanu un pelējuma veidošanos.
Mitruma avoti, piemēram, veļas žāvēšana telpās un pārmērīgs augu daudzums telpās palielina mitruma līmeni.
Kā risināt problēmu?
Regulāri vēdiniet telpas, īpaši pēc veļas žāvēšanas un ēdiena gatavošanas, kā arī apsveriet ventilācijas risinājumu iebūvēšanu logu rāmjos vai citās konstrukcijās.
Uzturiet vienmērīgu temperatūru telpā, – apkures sezonā ieteicams nodrošināt vismaz 20-21°C viesistabā un 17-18°C guļamistabā.
Atstājiet vismaz 10 cm atstarpi starp mēbelēm un sienu, lai veicinātu gaisa cirkulāciju.
Pārliecinieties, ka nekas netraucē normālai ventilācijai (lūkas ir atvērtas un tīras).
Izmantojiet mitruma savācējus, īpaši mitros dzīvokļos var palīdzēt speciāli mitruma absorbētāji.
Individuāla siltināšana. Ja ēka vēl nav gatava kompleksai renovācijai, dzīvokļa īpašnieki var apsvērt iekšējo siltināšanu – no dzīvokļa iekšpuses, tomēr šis risinājums ne vienmēr ir tik efektīvs kā fasādes siltināšana.
Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmums aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību telpu klimata uzlabošanai, lai nodrošinātu komfortablu un veselīgu vidi savos mājokļos. Ja saskaraties ar pelējuma rašanās problēmu un nezināt, kā to atrisināt, aicinām sazināties ar namu apsaimniekotājiem.
-1. NAI (Imantas iela 35A, Daugavpilī) tālr.: 654-25441 vai 654-25130;
- 2. NAI (Inženieru iela 2A, Daugavpilī) tālr.: 654-44031 vai 654-42702;
- 3. NAI (Kauņas iela 7, Daugavpilī) tālr.: 654-37044 vai 654-31939.